Zarys historii wędkarstwa w Czarnej Wodzie

  • Tło historyczne. Jan Sobczak z trocią wdzydzką
  • Powstanie koła.
  • Ludzie tworzący koło na przestrzeni 60- lecia.
  • Warunki otoczenia społecznego w czasie historii koła.
  • Wody w okolicy w których wędkujemy.
  • Działalność koła.

Tło historyczne.

W dniu 19 marca 1950r. z Związku Sportowych Towarzystw Wędkarskich powstaje Polski Związek Wędkarski. Istniejący w tym czasie Związek Sportowych Towarzystw z Gdańska, Gdyni i Tczewa przystępuje do PZW. Na terenie Pomorza zaczynają powstawać pierwsze koła wędkarskie.

(Obok na zdjęciu Jan Sobczak z trocią wdzydzką – lata 60 XX wieku)

Powstanie koła wędkarskiego.

W dniu 6 listopada 1953r. grupa 22 osób związanych z powstającą w tym czasie Fabryką Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie, zebrała się w obecności przedstawiciela Okręgu w Gdańsku by utworzyć koło wędkarskie. Wybrano 6 osobowy zarząd, 3 osobową Komisję Rewizyjną i 6-ciu strażników . Zarząd dokonał podziału funkcji. Pierwszym Prezesm koła został wybrany Jan Warczak, zastępcą Zygmunt Krzemień, sekretarzem Jan Sobczak, skarbnikiem Bronisław Ossowski, instr. szkoleniowym Tadeusz Augustyński, gospodarzem Jerzy Paszkiewicz. Nie udało się wyjaśnić kto był pierwszym komendantem straży honorowej dlatego podaję nazwiska wszystkich strażników a byli to : Szramka Bolesław, Gierszewski Brunon, Łobocki Leon, Krawczyk Leon, Ossowski Bronisław II, Grefka Alojzy. Koło w sprawozdaniu na koniec 1953 r. liczyło 23 członków, w tym 18 wędkujących. W ten sposób rozpoczęto działalność wędkarską na terenie Czarnej Wody.

Ludzie tworzący koło na przestrzeni 60-lecia.

Prezesi koła w kolejności chronologicznej.

1. 1953- 1956  Jan Warczak.

2.  1956-1958  Piotr Szlęk.

3.  1958- 1963 Jan Warczak.

4.  1963- 1964  Kazimierz Neuman.

5.  1964-1965  Bronisław Ossowski.

6.  1965-1967  Kazimierz Neuman.

7.  1967-1969  Jan Sobczak.

8.  1969- 1975  Henryk Szews.

9.  1975- 1980  Zbigniew Szymański.

10.  1980- 1992  Waldemar Keister.

11.  1992- 2002  Edmund Jędrzejewski.

12.  2002- 2008  Rafał Lemiesz.

13.  2008 – 2017Stefan Wasiniewski.

14.  2017  obecnie Adam Pryba.

Oprócz wyżej wymienionych w kole działało wielu wspaniałych ludzi jak Bolesław Sztormowski i Edmund Różewicz, którzy działali w kole od końca lat 50-tych i są z nami do chwili obecnej. Jak i tych którzy odeszli na wieczne łowy koledzy Melsztynski Kazimierz, Krzemień Zygmunt, Sandomierski Zygmunt, Miszewski Henryk, Zajączkowski Stanisław, Pałbicki Marceli, Godlewski Kazimierz i wielu innych. W nowszej historii koła należy wymienić kol. działających obecnie jak Rulewski Klemens – wieloletni kom. SSR, Redzimski Henryk – przew. komisji rewizyjnej oraz kronikarz i fotograf koła, Pliszka Adam – skarbnik, Majkowski Marian – wieloletni sekretarz koła, Wieczerzycki Przemysław – młodzieżowiec i organizator zawodów na wodach górskich, Musiał Tomasz, Szlęk Jerzy, Prabucki Sławomir, Borkowski Kazimierz, Trzebiatowski Tadeusz, Gaszkowski Roman i wielu innych którzy byli w kole a których losy życia porozrzucały po świecie, oraz tych dopiero zaczynających wędkować i tworzyć życie koła.

Koło w latach 50-tych liczyło kilkudziesięciu członków, by w 1969r. osiągnąć 102 osoby. Pod koniec lat 70-tych liczba członków wynosiła 228 osób. Od lat 90-tych gdy zniesiono obowiązkową przynależność do PZW aby wędkować liczba ta malała by na przełomie wieków zmiejszyć sie do 95. Od początku lat dwutysięcznych zauważalny jest powolny wzrost liczby członków. W roku 2014 koło liczyło 132 osoby i jest to liczba przy skromnych zasobach wód PZW w okolicy optymalna.

Warunki otoczenia społeczno gospodarczego w czasie historii koła.

Niewątpliwie główny wpływ na powstanie i późniejsze trwanie koła w Czarnej Wodzie miały dwa zdarzenia tj. budowa na początku lat pięćdziesiątych fabryki płyt pilśniowych, oraz powstanie Gminy Czarna Woda.         Koło powstało z inicjatywy grupy 22 osób pracowników fabryki płyt. Kierownictwo firmy wspomagało i umożliwiało rozwój wędkarstwa udostępniając środki materialne, oraz organizując wyjazdy na ryby i zawody wędkarskie. Również to że zakład zbudował duży ośrodek wypoczynkowy nad jeź. Wdzydze oraz tanie i łatwo dostępne korzystanie z wód Państwowych Gospodarstw Rybackich skutkowało dużym rozwojem wędkarstwa w okolicach Czarnej Wody. W okresie przemian ustrojowych było już trudniej. Zakład pracy został sprywatyzowany i walczył o przetrwanie, PGR-y również zaczęły działać w sposób rynkowy pobierając opłaty za wędkowanie. Wtedy powstała samodzielna gmina Czarna Woda, która oddzieliła się od gminy Kaliska. Szczęśliwym trafem pierwszym Burmistrzem został wybrany pan Andrzej Grzyb późniejszy Starosta Starogardzki i obecny Senator R. P., zapalony wędkarz i jednocześnie członek naszego koła. Dzięki temu zapoczątkowano dobrą współpracę z samorządem. Późniejszy Burmistrz pan Jan Grzonka i obecny pan Arkadiusz Gliniecki to współdziałanie kontynuują. Koło otrzymało od gminy niewielkie pomieszczenie gdzie odbywają się posiedzenia zarządu, szkolenia, egzaminy na kartę wędkarską a skarbnik rozprowadza składki członkowskie. Od kilku lat bardzo dobrze układa się współpraca z firmą STEICO która kupiła fabrykę płyt. Również okoliczni przedsiębiorcy służą wsparciem zarówno logistycznym jak i materialnym przy organizacji zawodów, pikniku dla dzieci czy remoncie kładek i pomostów na jeziorach. Ale najważniejszym czynnikiem są ludzie którym chce się działać. W tym miejscu wypada wyrazić szacunek i podziękowanie tym którzy nie pytają co koło im da ale co mogą dla koła zrobić, nawiązując do mądrej wypowiedzi pewnego prezydenta.

Zachęcam kolegów do dalszej pracy, wszak ta historia się dzieje i miejmy nadzieję będzie się pomyślnie toczyła dalej.

Wody w okolicy w których najczęściej wędkujemy.

Członkowie koła początkowo korzystali z licznych wód w okolicy w myśl zasady wszystko jest państwowe, te czasy już niestety minęły. Obecnie opiekujemy się niewielkim 10 ha jeź Skrzynki Małe, które jest naszym oczkiem w głowie. Od lipca 2014 r. doszło jez. Smolnik o powierzchni 12 ha. Będzie tam sporo pracy przy zagospodarowaniu dostępu do wody i zarybieniu. Opiekujemy się też rz. Wdą na odcinku od jez Wdzydze do Zimnych Zdroji. Jest to dobra woda o charakterze górskim z liczną populacją pstrąga lipienia. Są też inne gatunki jak szczupak, kleń miętus, okoń, płoć, jelec. Również rz. Niechwaszcz, dopływ Wdy jest pod naszą opieką. Sporo naszych wędkarzy łowi też na jez. Wieck, Krasne i Grzybiec należących do okręgu Bydgoszcz w ramach porozumienia obu okręgów. Marzy nam się aby te trzy jeziora, przez które przepływa Studzienicka Struga były w gestii okręgu Gdańskiego by można było prowadzić racjionalną gospodarkę rybacką oraz ochronę tych wód. Oczywiście  z uwzględnieniem możliwości połowu dla wędkarzy z obu graniczących okręgów. Skoro mogli się dogadać Polacy  z Rosjanami o ruchu bezwizowym z Kaliningradem czy możliwością  połowu w niektórych  landach niemieckich myślimy że jest to do zrobienia, trzeba tylko chcieć Część kolegów wędkuje na wodach w okolicy Skórcza jakjez. Czarne, Czarnoleskie, Jelonek, w okolicach Starogardu na jez. Sumińskie, Staroleskie czy Szpęgawskie. Także jez. koło Kalisk czyli Kazub i Płociczno cieszą się sporym zainteresowaniem. Od 2015 r. dochodzą nowe wody w okolicy Zblewa są to jez. Wielkie, Pani, Struga i Czyżon o łącznej powierzchni prawie 90 ha. Jak wszędzie spory problem to kłusownictwo szczególnie rzeki są trudne do pilnowania szczególnie po zarybianiu wszak gatunki łososiowate stanowią dużą pokusę dla kłusowników. Ostatnio SSR koła dokoptowała kilku młodych kolegów więc chyba będzie skutecznie chronić nasze wody. Również zarybianie naszych wód przez okręg przynosi efekty co widać na zawodach i presji na wody którymi się opiekujemy.

Działalność koła.

Główną uwagę skupiamy na działaniach sportowo rekreacyjnych i promocji, organizując lub uczestnicząc w różnych zawodach wędkarskich. Są to zawody o mistrzostwo koła zarówno zimowe jak i letnie. Jest cykl Grand Prix nizinny, trzy różne zawody oraz Grand Prix górski na Wdzie również trzy różne zawody. Co roku od 20 lat organizujemy piknik wędkarski dla dzieci z okazji Dnia Dziecka cieszący się dużą popularnością wśród dzieci z szkoły podstawowej. Są także zawody o mistrzostwo gimnazjum gdzie główną nagrodą jest możliwość uzyskania bezpłatnie karty wędkarskiej i wstęp do koła. Zorganizowano spotkanie nad wodą dla seniorów koła i byłych wędkarzy. Część starszych kolegów widząc że w jeziorach są ryby wraca do koła. Bardzo trudno obecnie zachęcić do wędkowania młodzież – jest to tylko kilka osób rocznie. Są również zawody strażników SSR, zarówno w kole jak i na szczeblu starostwa. Nasi wędkarzy biorą również udział w zawodach organizowanych przez inne koła. Zainicjowaliśmy również wyjazdy na połowy dorszy i innych ryb morskich, w tej chwili ok. 1/4 kolegów próbuje nowych wrażeń na morzu i w ujściach rzek do morza. Są też pierwsze próby wyjazdów poza granice kraju. Włączamy się co roku w akcję Sprzątania Świata porządkując tereny wokół jez. i rzeki Wdy na terenie Czarnej Wody. O ile tereny wokół jezior wyglądają dobrze to z rzeką jest tragicznie i to nie jest wina tylko wędkarzy lecz głównie za sprawą części z tysięcy kajakarzy uprawiających spływy naszą piękną rzeką. Jeden z kolegów zaproponował by firmy organizujące spływy dostarczały worki na śmieci i pilnowały ich odbioru. Potrzebna tu jest zdecydowana akcja edukacyjna całego PZW. Co roku z samego tylko odcinka wokół Czarnej Wody wydobywamy kilkanaście dużych worków  śmieci głównie puszek i butelek, drugie tyle zbierają na brzegu zbieracze złomu. Z okazji 60-lecia koła na placu posadzono drzewko wędkarza, oraz postawiono pamiątkowy kamień który ufundowali i wykonali panowie Sławomir Trawicki i Sławomir Prabucki.

Koło wędkarskie jest najstarszą organizacją działającą na terenie Czarnej Wody i trwale zapisało się w jej historii. Mimo że na karku sześćdziesiątka nie zamierza się udawać na emeryturę, trzeba pamiętać że ryby były przed nami i pewnie będą dłużej niż my. Kończę wędkarskim pozdrowieniem  ,,Wodom Cześć”.

Chciałbym w tym miejscu przeprosić – jeżeli kogoś lub coś pominąłem ze względu na brak dostępu do materiałów i informacji, szczególnie z lat wcześniejszych i prosić jeżeli ktoś takowe posiada o dostarczenie, celem uzupełnienia wiedzy o naszym kole. Mój kontakt Adam Pliszka tel. 517042832.

Opracował Adam Pliszka  Styczeń 2015r.

Galeria zdjęć z obchodów 60-lecia Koła w listopadzie 2013 r.